Staff & Governors

Staff and Local Governors 2018/19

Local Governing Body

The Chair of Governors can be contacted via the School

Chairman Mrs P Emburey BA, ACA
Vice Chairman Mr J Sayers FCIOB, MAPM
 

Mrs CA Jamieson, BA (Oxon), Solicitor 

Mrs M Powell BSc, BEd, MA, FBCS.

Mr R Straker, MA

Mrs S Yule, LLB Cert Ed

Senior Leadership Team

Headmistress

Mrs A M Drew, BA, MBA (Dunelm)

Deputy Head (Pastoral)

Mrs H Elkins BA (King’s College)

Deputy Head (Academic)

Dr S Lindfield, Phd (Liverpool)
Assistant Head (Head of Sixth Form)

Mrs C Bird, BA (Manchester)

Assistant Head (Organisation) Mr P Isted, BA (Bristol)
Director of Finance & Operations

Mr J Crisp, (FCMA)

Head of Junior School

Mrs C Dickerson, BA (Anglia)

Deputy Head of Junior School Mrs K Powell, BEd Primary Ed (Greenwich)

Senior School Teaching Staff

Musician in Residence Miss K Arakelyan, MSt (Oxford)

Physical Education

Mrs K Bernatovitch, BA (Brighton)
Art/Photography Mrs S Bird, BA (Goldsmiths)

SENDCO

Mrs M Bowles, BA (Leeds), SENDCO
Design Technology Mr D Bratton, BA (Loughborough)

Biology

Miss L Broadbent, BSc (Dunelm)

Head of Mathematics Mrs L Bromfield, MA (Chichester)
Spanish, French  Mrs E Carnoy, MA (Nice) 
English (2nd in English) Dr J Christie, BA (Warwick); MSc (Edinburgh), PhD (Warwick)
Director of Sport Mrs V Clemens, BSc (Brunel)
Physical Education (Maternity Cover) Mrs A Crawford, BA (Northumbria)
English Miss O Cullen, MA (Dublin)
Mathematics Miss T Dahdi, BSc (Loughborough)
Director of Music Ms C Daniel, MA (City)
Mathematics Mr A Davan Wetton, BA (Cantab)
Science; Head of Year 8 Dr S Desai, BSc (Leeds), PhD (Leeds)
Science Mr H Durman, BSc (Plymouth)
Psychology Mrs L Erasmus, BA (Port Elizabeth), MSc (Open)
Computer Science Mr A Evans, BSc (City)
Physical Education/House Coordinator Mr D Evans, BA (Leeds)
Physics, STEM Coordinator Mr L Evans, BEng (Exeter)
Chemistry, Duke of Edinburgh Award Co-ordinator, EVC Mr S Evans, BSc (Bristol)
Maths, Computer Science Mr H Faiz, BEng (Kingston)
Cover Supervisor Mr J Farmer, BEd (Greenwich)
Head of Art Mr C Finnegan, BA (Dublin)
Biology, KS3 Science Co-ordinator Mrs E Flower-Pettman, MSc (Imperial, London)
Head of Biology Miss L Garlick, BSc (Leeds)
Head of Dance Miss N Gibbs, BA (Greenwich/Trinity Laban)
Head of Drama Mr S Graham, BA (Lancaster) MA (London)
History Mrs J Grant, BA (Oxon), MA (UCL)
Music Mr J Guthrie, BA (Oxon), LRSM, Music
German Mrs D Harvey, BA, DipEd (Graz), German
Head Year 8 & 9, Head of Psychology Mrs T Hathway, BA (Goldsmiths)
 PE, Head of Year 7 Miss J Higgins, BA (De Montfort)
Head of Economics/ Business  Mrs G Hilder, BSc (QML)
Computer Science Mr A Holdsworth, BSc (Kent)
Head of DT, Deputy Head of Sixth Form Mr P Holton, MA (Sheffield Hallam)
English/Charities Coordinator Mrs CA Jenner, BA (Warwick)
Head of Geography Miss Z Jupp, BA (Leeds)
Business Mrs S Kamalagharan, BSc (Surrey)
German (Maternity Cover) Ms Y Karim, BA (Manchester)
Maths Mr G Keane, BSc (Southampton)
German (Maternity Leave) Mrs S King, BA (Nottingham)
Head of History, Academic Extension and Outreach Co-ordinator Miss K Lewis, BA (Cantab), MA (UCL) 
Drama Mrs L Lobb, BA (Leeds)
French/Spanish/ Head of Upper School/Timetabler Mr N Mahoney, BSc (Surrey) MA Ed (Open), 
Head of Head of Philosophy & Theology Dr A Major, BA (Kent) PhD (Kent)
History, Archivist Mr P Marshall, BA (Swansea), MA (LSE) MA (KCL & RADA)
Music Mrs C Mehrabi, BA (Brookes)
Art & Design Mrs K Minuti, BA (Leeds)
Philosophy and Theology Mrs H Moorfield, BTh (Oxon)
Head of English Mrs S Morter, BA (Westfield, London)
Librarian  Mrs J Murrell, BA (Lancaster)
Head of Classics Miss C Nicholls, BA (Oxon)
Mathematics Mrs J Oblikova, MSc (Queen Mary)
Product Design Mrs F Packham, BA (Camberwell)
Head of French Ms C Parkin, BA (Bradford)
Music Mr A Pearce, GRSM, ARSM, (RCM)
Geography Miss D Pompei, Msc (Liverpool)
Director of Higher Education and Careers Mr L Potter, MA (Oxon)
Head of Year 10/Head of PHSE Mrs C Pradic, BSc (Derby)
English Dr L Rayment, MA (QML), PhD (Southampton)
English Mrs M Rigby, BA (Manchester)
MRSC Head of Science/Chemistry Dr A Rowley, BSc (Newcastle), DPhil (Sussex)
Head of German Mrs C Savova, MA (Warwick)
Head of Computing, DofE Assistant Leader Mr E Shannon, MSc (Sunderland)
Voice, Director of Choral Music Mr R Sharkey, B Mus, MA
Economics & GPS Mrs M Shepherd, BSc (Houston) 
Head of Art Miss R Shepley, BA (Surrey)
Science Mrs M Smith, BSc (Warwick)
Head of Languages, French/Spanish/German Mrs C Strange, Licence d’Anglais (Université Lille)
Classics Mrs C Taylor, BA (Liverpool)
Head of PE Mrs L Taylor, MSc (Loughborough)
Head of Spanish Miss B Vazquez, Licenciada en Filologia Inglesa (Universidade da Coruna, Spain)
Head of Physics Mr J Viljoen, BSc (Potchefstroom)
PE Miss E Ward, ASA
Maths Mrs JF Wilcock, BEd (Goldsmiths)
Maths Miss B Williams, BSc (Leeds)
   

Modern Language Assistants

Conversation
Spanish Miss A Alcobas

French

Mrs P Biggs
French  Mrs E Carnoy
German Mrs S Wolage
Junior School Teaching Staff 
  Miss S. Anderson, BA (Leeds)
English Leader Miss L Austin, BA (Kingston)
  Mrs C Bellinger, C.I. Biol.(Bromley)
  Miss N Bennett, BSc (Southhampton)
Director of Music Mrs A Bowden, BMus (Canterbury Christ Church)
  Mr K Bugden, BA (Bournemouth)
EAL Co-ordinator, MFL Co-ordinator Mrs D Buttery, BA (Oxon)
Maths Leader Miss L Day, BA (Greenwich)
Maternity Cover Miss S-L Dunford, BA (Greenwich)
Lower Key Stage 2 Phase Leader, Assistant Head (Pastoral) Mrs E Eynon, BSc (Birmingham), MA (Warwick)
  Mrs H Franchi, BA (Leeds)
  Mrs J Fuller, BA (Ed) (Exeter) 
  Miss J Howes, BMUS (London)
Head of Pre-Prep Miss V Huntley, BSc (Greenwich)
Science Mrs S Kowalczyk, BSc (Leeds )
  Miss H Matthews, BA (Ed) (Canterbury)
  Mrs N Mellor, BSc (UCL)
UKS2 Phase Leader, Head of Assessment Mrs M Naja, BA (Southampton)
  Mrs J Paddle, BA (Bath)
 SENDCO  Mrs J Pantelli, BA (Canterbury)
  Miss A Payne, BA (Canterbury)
Deputy Head, EYFS Phase Leader Mrs K Powell, BEd Primary Ed (Greenwich)
  Mrs P Scurfield, CertEd (Coloma)
ICT, Trust Consultant Teacher  Mrs S Shallcross, BEd, (Plymouth) 
  Ms W. Shearman BEd (Greenwich)
  Mrs C Wheeler, BA Primary Ed (Roehampton)
  Mrs J Wood, BEd (Greenwich)
Junior School Teaching Assistants
  Mrs S Butler
  Miss H Cordingley
ABC Assistant Miss M Cowburn
  Mrs N Davies
Teaching Assistant/ABC Assistant  Mrs S Grant
NDCS, General Assistant Miss M Hollman
  Mrs T Love
ABC Assistant Miss S Mason
ABC Supervisor Mrs J Oxlade
  Mrs M Pietrobon-Whitrow
  Mrs K Pleasance
   Mrs S Starr
Administration
Head's PA / Office Manager Mrs TJ Bellsham
SIMS Administrator Mrs WM Bryan
Admissions Assistant Mrs H Champion
Admissions Registrar Mrs L Clarke
Assessment & Data Officer   Mrs M Devaney
Finance Admin Assistant  Mrs S Driscoll
Administrative Assistant (HR) Mrs C Eames, MCIPD
Administrative Assistant Mrs KS Garner
Music Administrator Mrs A Jackman
Junior School Secretary Mrs G Jones 
Receptionist Mrs J Leggatt
Finance Manager Mrs L Lynch, BSc (Econ) (LSE), ACA
Receptionist Mrs C Morgan
Junior School Sectretary Mrs R O’Donnell
Junior School JLT PA Mrs N Shallcross
SLT PA Mrs N Walker
Examinations Officer Mrs P Watkinson, BA (Greenwich)
School Nurse

Mrs D Hemingway, SRN

Technical Staff
ICT Technician Mr R Blaber
DT Technician Mr P Bence
Physics Technician Miss N Caine, BSc (Greenwich)
Physics Technician Mrs B Huggett
Resources Officer Mr C Huggett
Science Technician Mrs J Hussein
ICT Manager Mrs S Lawton, BA (Loughborough)
Biology Technician Mrs E Lock
Senior Science Technician Mr J Oliver, BSc (Leeds)
Art Technician Mrs G Upton, BA (Oxon)
Senior ICT Technician Mr G Viney
Catering
Head of Catering & Hospitality Mr K Taylor
Catering Assistant Ms P Abordo
Kitchen Porter Mrs F Amileke
Catering Assistant Mrs K Crabb
Catering Assistant Mrs A Davies
Catering Assistant Miss S Foley
Catering Assistant Mrs T Helm
Assistant Cook Mrs J Heppell
Kitchen Porter Mr I Herrera Padilla
Catering Assistant Mrs D Mason
Lunchtime Supervisor  Mrs S Mason
Chef Manager Mrs K Payne
Catering Assistant Mrs L Podger
Catering Assistant Mrs D Rawlings
Catering Assistant  Mrs H Sargysan
Catering Assistant Mrs A Wojcik
Caretaking and Grounds Staff
Facilities Manager Mr A Wojcik
Senior Premises Officer Mr A Griffin
Premises Officer Mr M Hoollah
Premises Officer Mr T Shallcross
Gardener and Groundskeeper Mr J Sims
Premises Officer Mr D Willis
Housekeeping Team
  Mrs F Amileke
  Mr A Bentley
  Mrs J Biddle
  Mr V Carlucci
  Mr B Mbeki
  Miss J McNamara
  Mrs E Orenuga
  Miss B Roberts
Cleaning Supervisor Mr F Segovia Vara
  Ms K Schofield
  Mrs S Shaw
  Mrs S Warr
 
Visiting Staff  
   
Speech And Drama  
  Mrs M Dalyanci, Diploma (Birmingham)
  Mrs S Hart, BA, AIST (London)
   
Music  
Flute, Piano recorder Mrs J Allan, GRSM, LRAM, LTCL, DipRSCM
Brass, Piano Mrs M E Banks, GCSM,Dip NCOS  
Clarinet/Saxophone Miss E Burgess, B Mus
Singing Miss C Du Pre, Diploma
Viola Mr A Gibbs
Guitar Mr J Hall, BA Mus
Theory, Violin and Viola Miss J Hobbs, GGSM  
Percussion  Miss C Hough, BMus
Clarinet, Piano, Saxophone  Miss J Hyland, GLCM, ALCM, LCM
Cello Ms A Lines, AGSM
Oboe Mrs E Ralph, DipRCM, ARCM
Singing Mrs J Riley, RAM, BA
Voice, Director of Choral Music  Mr R Sharkey, BMus, MA 
Guitar Ms K Simmons, B Mus
Singing Mrs C Snipp, LDipWCMD
Flute  Mr D Sullivan
Piano Mrs L Watson, B Mus
Flute Mrs L Wildey, FTCL, LTCL 
Piano Mrs M Woodall, B Mus, BMus
Harp  Miss H Wrighton, B Mus
Voice  Ms N Wydenbach, BA, B Mus